Home

   V roce 1975 si letecká katastrofa v Praze v Suchdole vyžádala 79 lidských životů. Příčiny nehody jsou dodnes nejasné. Po prozkoumání všech skutečností je však jisté, že chyb bylo více. Havárii mohl předejít Čech z ruzyňského letiště, který si coby cestující všiml, že letadlo letí jinak, než obvykle. Utíkal za svými kolegy v kokpitu, aby je varoval, ale bylo již pozdě...

Málokdo z nás zná historii pádu letadla DC-9 na českém území, ale mnoho z nás zná seriál Sanitka, kde hlavní hrdinové vyjíždějí k havarovanému letadlu. Málokdo ví, jaký typ letadla u nás vlastně havaroval, a ještě méně lidí ví, jak havarované letadlo vypadalo.

Náš tým nadšenců se rozhodl celou havárii zrekonstruovat. Existuje mnoho teorií, ale protože v době havárie neexistovaly kvalitní letecké simulátory, velmi těžce se celá situace rekonstruovala. Proto jsme se rozhodli postavit světový unikát. Simulátor letounu Douglas DC-9 postavený na 100% originálních dílech. Stavba takového simulátoru se nedá měřit ve dnech, týdnech ani měsících. Proto jsme se rozhodli založit tento web aby monitoroval naši snahu a našim potomkům předal případné know-how. Budeme se snažit zachytit každý okamžik, každou změnu a zejména každý pohyb, ze kterého budeme mít neobvyklou radost. Věříme, že za mnoho desítek let tento funkční unikát bude obdivován nejem leteckými nadšenci.   Welcome to dc-9.eu website. This website is a presentation of our aviation enthusiasts team trying to restore original Douglas DC-9 cockpit and convert it into a flight simulator. On this website you can find information about the aircraft, history of our cockpit, technology which we are using and our project's progress overview. If you have any questions feel free to contact us.


(fotografie našeho kokpitu před rekonstrukcí / pre-restore photo of our cockpit)