News‎ > ‎

Fuel Quantity gauges

přidáno: 11. 12. 2013 0:58, autor: Pavel Brodský
   Takže jsem po 14 dnech studování, bádání, zapojování, více či měné úspěšného oživování a úmorného testování dneska dospěl do stadia, kdy můžu říct, že ukazatele množství paliva budu schopen (zatím si ale pro jistotu dávám 80%) zprovoznit na 100%  -:)

 

Musím říct, že jsem se ještě s takto precizním a přitom na míru šitým zařízením nesetkal. Kombinuje totiž moderní mikroprocesorovou techniku s moderním zobrazováním, využívajíc protokol seriové komunikace RS232 a možností připojení na ACARS a přitom jsou to přístroje, které měří jistou elektrickou veličinu z čidel umístěných v nádržích v letadle made in 60's. Nevím, jestli původní systém DC-9 měl v nádržích kapacitní čidla (docela nepřesná), co ale vím je, že je to maximální masakr. Protože každý i amatérský elektronik (což jsem v podstatě i já) ví, že měřit kapacitu není jen tak. No a teď když mám v ruce funkční přístroj, který to umí, ale nemám správný (a k tomu variabilní) kondenzátor? A k tomu přístroj, který je fakt hodně chytrý a každou chybičku v zapojení nebo dokonce i v čidlech najde a podle toho se chová? A k tomu rozsah kapacity mezi 400-800 pikoFahradů v plném rozsahu a to citlivých na dotek prstu?

 

S hrdostí tedy oznamuju, že (ačkoli 2x pokopán 115V o 400Hz střídavého) umím tyto přístroje ovládat bez nutnosti mít v kokpitu vanu s originálníma čidlama z/do které se bude vy/napouštět kerosin nebo nějakou tisícovkou relátek připojující jednotlivé pikofahrady do vstupů přístrojů. Za pomocí přísně tajného řešení obvodu a potenciometrů ovládaných nejspíš servy budu schopen tyto přístroje živit jejich přirozenýma hodnotama (respektive už to funguje, jen nemám ty serva a ještě to chce finálně doladit). Nejkrásnější na tom je, že ty originální čidla (to jsem si 100% jist) neukazujou naprosto přesné hodnoty, takže motor v reálném letadle může zhasnout, když máte (podle přístrojů) v nádržích ještě 400kg paliva, ale stejně tak můžete vydržet letět ještě asi 5 minut "na sucho". A ty naše se budou chovat přesně stejně! A to je na tom to krásný. Ty přístroje totiž nebudou přesně kopírovat hodnotu ze simulátoru, ale se svojí přirozenou odchylkou (jistě schválenou FAA) budou prostě dělat přesně to, co mají, nezávisle na tom, co dělá simulátor.

 

Musím teda říct, že jsem před 4 měsícema když ke mě domů tyto přístroje dorazily jen sprásknul ruce a řekl si pro sebe "no tak to nedám ani náhodou!". Zase víc a víc se těším až to bude zapojený v letadle a nikdo si ani nevzpomene na to pozadí a tenhle mail a jen se bude rozplývat blahem nad tím, jak to funguje jako celek. Tak to bude jako fakt masakr!!!!

 

Speciální poděkování: Al & Gene


Jindřich

Comments